Azulmavi Öğrencilerinin Görüşleri

Kamuran Demirdaş

Flamenko Baslangıç Tarihi: 02.03.2014

 

Flamenkonun hayatıma girdiği günden bu yana iki sene geçti ve dansa yeni başlayan biri olarak yapamayacağım konusunda zaman zaman ümitsizliğe düştüm. Beni bu aşamada yüreklendiren ve kamçılayan insan ise yine eğitmenim Melis hoca oldu. Eğitmenin değerinin aslında bu noktada belli olduğunu düşünüyorum. Büyük bir sabırla bizim eksiksiz bir şekilde öğrenebilmemiz konusunda verdiği çabanın ve profesyonelliğinin yanında içtenliği de derneğe her seferinde can atarak gitmemi sağladı. Derneğin kurulduğu günden bu yana yapılan workshoplar, konserler, ve diğer organizasyonlar ise yeterli kelimesinden çok çok fazla. Bu işi sadece sevdiği için özveriyle yapan nadir insanlardan ve hayallerinden vazgeçmemek için verdiği çaba ise inanılmaz değerli. 

 

Flamenko ise öğrendikçe ve öğrenirken güzelleşen, workshoplarla üstüne birşeyler koydukça keyif veren bir dans. Vücudumun koordinasyonunu ve bütünlüğünü sağladıkça özgürleştiğimi, güçlendiğimi hissediyorum. 

 

Dernek ve Melis hoca benim buradaki ailem gibiler. Hiçbir zaman yabancılık çekmediğim aksine içeri girdiğim andan itibaren beni yoran herşeyi dışarıda bıraktığım ve huzur bulduğum evim gibi. İyi ki varlar!

 

Özge Öztop Donelan

Flamenko Baslangıç Tarihi: 28.02.2015

 

An itibarıyle Azulmavi ve Melis Cangüler ile başladığım flamenko yolculuğumda 9 ayın geride kalmış olduğunu farketmiş bulunmaktayım. Bir insan 9 ayda neler yaşayabilir, neler sığdırabilir bu kadar süreye? 9 ayda yepyeni bir insan çıkabilir mesela ortaya. Sevgili Melis Cangüler ile olan flamenko serüvenimde çok benzer bir duygudurum içerisinde buldum ben de kendimi. Kendini flamenko tutkusuna kaptırmış herkesin farklı bir yaşanmışlığı, farklı bir hikayesi olabilir, ancak bu dansa ve müziğe tutkuyla bağlanmış insanları ortak noktada buluşturan duygular var ki, bunları ancak doğru ellerdeyseniz keşfedebilirsiniz. Benim için bu süreçte flamenko o kadar çok şey ifade etti ve etmekte ki, kelimelere sığdırmak zor...tutku, aşk, hayallerinin peşinden koşmak, bir şarkı dinleyip gözlerinizin dolması, tüylerinizin diken diken olması, sürekli kendinizi o şarkılarda dansederken hayal etmek, bir taraftan yine gözlerinizin dolması, her düştüğünüzde tutkunuza ve hayalinize sarılıp düştüğünüz yerden kalkmak, bir amacınız olduğunu hatırlamak. En mutsuz hissettiğiniz anlarda bile en sevdiğiniz parçalardan birini açıp kendinizi tekrar o sonsuz dünyaya bırakıp yaşadığınızı hissetmek... 

 

Flamenkoya başlamaya karar verdiğimde çok araştırma yaptım, elbette ben de herkes gibi eğitimcilerin videolarını izledim, kendimce analizler yaptım ve beni en çok kendine çeken Melis Cangüler'in enerjisi oldu. Enerjisi diyorum, çünkü flamenkonun kesinlikle mekanik bir dans olmadığını, bunun bir yürek bir duygu işi olduğunu düşünüyorum. Ve bugün gönül rahatlığıyla iyi ki Melis Cangüler'i seçmişim diyorum. Daha önce çeşitli danslarla uğraşmış biri olarak şunu çok rahat söyleyebilirim ki, flamenko da yola çıkacağınız eğitmen çok ama çok ciddi bir önem taşıyor. Bana göre herhangi bir alanda iyi bir eğitmen sizi kendine benzetmek için çabalamaktan ziyade, sizin içinizdeki ışığı görüp anlayıp onu ortaya çıkarmak için çaba gösteren insandır. Melis Cangüler de içimde taşmakta olan volkanı görüp onu ortaya çıkaran kişi oldu. Bunun değeri maddi olan hiçbirşeyle ölçülemez. Güzel enerjisi, güzel kalbi, sonsuz tevazusu, bu kadar yeni bir öğrenci olmama rağmen fikirlerimi sorması ve dikkate alması, bir dans performansıyla gözlerinin dolabilmesi ve daha birçok yanıyla bana hergün "iyi ki Azulmavi ailesinin bir üyesiyim" duygusunu hissettirdi. Bu dansın sadece sınıflara gidip gelmek olmadığını, hayatınızın bir parçası olması gerektiğini öğretti, daha 4-5 aylık öğrenciyken İspanya'ya gidip eğitim almam konusunda beni teşvik etti, bu sanata emek veren dansçıları, müzisyenleri, eğitmenleri anlattı. Daha çok ama çok amatörken kendi profesyonel dansçısıymışım gibi hissettirirken, diğer taraftan seçimlerimde özgür bıraktı. Melis Cangüler'e bana kattığı ve daha uzun yıllar katacağı herşey için ve böyle güzel hayallerle başladığım bu tatlı yolculuğumda emin ellerde olduğumu hissetmemi sağladığı,  içimdeki flamenko aşığını ortaya çıkarmamı sağladığı için çok ama çok teşekkür ediyorum. Sıradaki parçayı yazımı okuyan herkese armağan ediyorum :)  Enrique Morente'den "La Aurora De Nueva York"...
 

Dilara Rüya Kant

Flamenko Baslangıç Tarihi: 02.03.2014

 

Azulmavi'nin ilk öğrencilerinden biriyim. Ve iyi ki burdayım. Azulmavi, kısa zamanda büyük işler başardı. Melis Hoca'nın her zaman bir projesi oldu ve bunları tek tek beraber gerçekleştirdik. Herkesle birebir ilgilenen ve flamenkoyu hayatının merkezi yapmış Melis Cangünler'in dersleri yanı sıra dünyaca ünlü dansçılardan workshop eğitimi alarak kendimi daha çok geliştiriyorum.

 

Dernekçe konserler düzenliyoruz ya da başka konserlere gidiyoruz, dernek geceleri gerçekleştiriyoruz. Bunların hepsi beni daha çok motive ediyor.Flamenkoyu çok seviyorum, 'kadın'ı ve 'hayat'ı daha güzel anlatabilecek bir dansın olabileceğini düşünmüyorum. Herkesin kendinden bir parça bulabileceği ve zaman geçtikçe,öğrendikçe derinleşen bir dans.Hayatımda her zaman flamenko olacak; ben de Azulmavi'de olacağım.

Didem Aliçavuşoğlu

Flamenko Baslangıç Tarihi: 08.10.2015

 

Donanımlı ciddi ve içten bir eğitimle doğru bir flamenko okulu olduğunu düşünüyorum,bunun için size çok teşekkürler.
 

Evrim Aykan

Flamenko Baslangıç Tarihi: 16.02.2015

 

Samimiyet ve doğallık Azul Mavi'ye ve Melis Cangüler' e en çok yakışan iki kelime. Flamenko dans sevgisi ve ateşi derneğin tüm atmosferinde ve Melis'in tüm hücrelerinde hissediliyor.Sizin de içinizde aynı sevgi ve ateş uyanmışsa eğer Melis'in aurasından çıkmak mümkün değil. Derslerin takibindeki disiplinli yaklaşımını (ama asla itici bir kuralcılıkla bunu yapmadan!) ve tüm birikimini, deneyimlerini bizimle paylaşmasını çok yerinde ve anlamlı buluyorum.

 

Sadece bu dansın tekniğini öğretmekle yetinmiyor, Flamenko ve Endülüs kültürünü de ufak ufak damarlarımıza zerk ediyor. Bu zerkedişle de hayatın içinde kendimizi ifade etme şansını yaratıyor ya da hayatın alegria'sını fark ettiriyor bizlere. Yeni ve yaratıcı projeleriyle de sürekli heycanımızı ayakta tutuyor.Ufak aralar dışında yaklaşık 8 aydır Azul Mavi, Melis ve birbirinden tatlı öğrencileriyle beraberim. Her disiplinden, meslek grubundan ve yaş grubundan insanlarla da tanışma ve kaynaşma fırsatı yarattığı için ve beni her geçen gün bu dansa daha da yaklaştırdığı ve sevdirdiği için Melis' e çok teşekkür ederim.

Kezban Akdağ

Flamenko Baslangıç Tarihi: 11.06.2015

 

Flamenko bir tutkudur. Bu müziğe ve dansa tutku ile bağlanan Melis Cangüler hocamızın eşliğinde dansın ruhunu anlayarak öğrenmek çok daha zevkli. Bu yeni metod ile hem müziğini hem de o isyankar ve duygu dolu müzikle gerçekten nasıl dans edeceğimizi öğreniyoruz. Ezbersiz, tutkulu ve özgürce tıpkı flamenko gibi...

Duygu Turan

Flamenko Baslangıç Tarihi: 05.11.2015

 

Edebiyat parçalamak niyetinde değilim. Profosyonel bi insanla-Melis CANGÜLER- çalıştığıma inanıyorum. Kesinlikle her derste kendime birşeyler kattığımı hissediyorum. Ve en önemlisi sonuçta bi dans okulu olmasına rağmen ticari kaygılarla reklam dersi yapmayan, öğrencileri öğrendikçe mutlu olan, bildiklerini paylaştıkça mutlu olan bi hocayla çalışmış olmaktan dolayı kendimi inanılmaz şanslı hissediyorum. Çalışma yöntemi çok güzel; kendimizi öğrendik diye kandirmadan gerçekten birşeyler öğreniyoruz. Salt bi koreografiye bağlı kalmadan flamenko ruhunu öğreterek,yaşatarak; bizi etken, yaratıcı kılmaya çalışan hocamıza sonsuz teşekkürler. Flamenko yapmak, öğrenmek istiyorsanız bizimle burada olmalısınız.

Billur Öztürk

Flamenko Baslangıç Tarihi: 03.11.2015

 

Flamenko hep öğrenmek istediğim bir danstı. Bunun için girdiğim araştırmalar sonucu, Melis hocaya denk geldim. Bilgi almak için yaptığımız telefon konuşması bile bana enerjisini geçirmeye yetti. İyi ki denk gelmişiz o işini tutkuyla yapan ve Flamenkoya gönül vermiş biri. Onunla ve bu dansla tanıştığıma memnunum ☺ Eminim sizde memnun kalıcaksınız.

Deniz Menteş

Flamenko Baslangıç Tarihi: 29.10.2015

 

Flamenco , tutkunun , isyanın , aşkın , kederin... kısacası içindeki her türlü duygunun dışa vuruşudur benim için. Sıcacik atölyesi , kocaman yüreği  ve profesyonel eğitimiyle Melis Cangüler hocamız daha da sevdirdi bize flamencoyu. Her ders bizden daha heyecanlı yüzünü gördükçe daha da bağlanıyoruz. Tekrar tekrar çok teşekkürler Melis Hocam.

 

 

Ezgi Küçükler

Flamenko Baslangıç Tarihi: 03.02.2015

 

Çocukluğumdan beri hayran olduğum flamenko kültürünü bu kadar bir büyük aşkla seven sevgili hocam Melis Cangüler ile tanışmış olmak benim için çok büyük bir şans. Melis hocayı ve çalışmalarını internette ilk gördüğümde bile enerjisini hissetmiştim. Bir telefon görüşmesinden sonra kendimi görüşmede ve hemen sonra ilk Flamenko dersimde buldum.  Azul Mavi'nin sıcak ortamı, disiplinli ve bir o kadar da eğlenceli derslerimiz gerçekten bambaşka. Bu ortamı bize sağlayan sevgili Melis Cangüler’e bir kez daha çok teşekkürler… Bu arada belirtmek isterim ki Melis Cangüler’i sahnede izlemek de apayrı bir zevk gerçekten şahane…

Özlem Yoltaş

Flamenko Baslangıç Tarihi: 04.04.2015

 

Flamenko çok özel ve teknik olarak doğru öğrenilmesi gereken  bir dans ,her dansta olduğu gibi. Bu nedenle yıllarca öğrenmek istediğim bu dansı doğru eğitimi veren yeri ve kişiyi bulamadığım için erteledim. Ancak Azulmavi ile yollarımız kesişti ve Türkiye de öğrenebileceğim konusunda ikna oldum. Derslere başladım ve iyi ki başlamışım. flamenko bir ruh ve bir yaşam tarzı. Bunu içinde hisseden ve bu dans için yıllarını vermiş bir eğitmen ile çalışmak çok büyük şans. Azulmavi ailesinde olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. 

 

 

 

 

Mehtap Koç

Flamenko Baslangıç Tarihi: 05.11.2015

 

Flamenko öğrenme isteğim İspanya gezimden sonra başladı. Çünkü bu dansın köklü ve içten kültürü beni çok etkiledi. Melis Hocanın bilgi birikimi, hayata bakışı ve bu kültürü yaymak için duyduğu aşk bu dansı öğrenmek için doğru yerde olduğumu hissettiriyor. Öğrenme arzumu tetikliyor.  Teşekkürler:)