Flamenko Dans Eğitmeni -Melis Cangüler

Melis Cangüler;  Endüstriyel Tasarımcı, Flamenko dansçısı ve eğitmeni ve aynı zamanda da girişimcidir.

Girişim projeleri:

2017 Melis Cangüler Azulmavi Flamenko Akademi  kuruculuğu.

2013 Endülüs Kültürü Flamenko Derneği (Azulmavi)  kuruculuğu.

2013 Dansadair by Melis Cangüler –

e-ticaret sitesi ve ürün tasarımları

2014 Dergi Azulmavi- Basılı yayın ve online dergi

2014 Dansadair  Organizasyon by Melis Cangüler – Flamenko konser organizasyonları

 

Melis Cangüler Flamenko’ya duyduğu aşkı şöyle anlatıyor ; “Benimkisi bir aşk hikayesi. Yıllardır peşinden sürüklendiğim, uğruna tüm hayatımı değiştirdiğim bir hikaye bu. Mesleğimi, arkadaşlarımı, sevgilimi, ailemi, evimi, doğduğum şehri bana terk ettiren aşkım. Beni hayata karşı kararlı, cesur kılan, maddiyattan bağımlılığımı kopartan, ruhani yolculuğa, kendimi keşfe çıkartan aşkım. Ona biraz olsun ulaşabilmek için savaş verdiğim aşkım. Evet Flamenko ateşi bu. Çocukluk yıllarında bale eğitimi ile başlayan dans tutkusu gün geçtikçe içimde büyümeye başlamıştı. İstanbul’da izleme fırsatı bulduğum İspanyol Nasyonel Balesi’nin büyüleyici gösterisiyle içimde büyüyen bu dans ateşini artık nasıl söndüreceğimi biliyordum. İstanbul’da flamenko kursu açıldığını duyar duymaz eleme sınavına katılarak 1999 yılında flamenko macerama başlamış oldum. Endüstri Ürünleri Tasarımcısı olarak İş hayatına başladığım yıl hobi olarak dans etmeye başladığım flamenko sanatı ile daha sonraki yıllarda profesyonel olarak ilgilenme kararı aldım.”

 

Profesyonelliğe ilk adımım 2003 Ekim’de başlayarak bir sezon boyu devam eden “Venta Del Torro” adlı bir İspanyol Lokantası’nda dans ederek oldu. Kendimi geliştirmek adına 4 yıllık Türkiye’deki eğitiminin yanısıra 2004 Temmuz-Ağustos dönemi boyunca İspanya’nın Madrid şehrinde”Avrupa Birliği Projesi ( Leonardo da Vinci Projesi)” kapsamında burslu olarak flamenko eğitimi aldım ve çok sayıda workshopa katıldım. 2009 Eylül ayı’nda İspanya’nın çok büyük başarılara imza atmış bir Flamenko sanatçısı olan Eva La Yerbabuena ile çalışma fırsatı buldum. Bu seminer beni kendimle ilgili olarak sorgulattı daha ilk günden. Neden flamenko, hedefim ne, nasıl bir yol izlemeliyim bundan sonra gibi. Şimdi ben biliyorum ki Flamenko hayatta kendimi bulmam için bir araç, bir yol, bir hayata bakış biçimi. Başladığım ilk günden bu yana pek çok şey değişirken hayatımda, Flamenko ile ilgili hissiyatlarım da çok değişti. Yine biliyorum ki Eva semineri bir dönüm noktası oldu hayatımın her alanında.

Yurtiçi ve yurtdışında birçok eğitmenden flamenko eğitimi aldım ve pek çok gösteride öğrendiklerimi sergileme fırsatı buldum. 2004-2005 sezonu boyunca İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin sergilemiş olduğu “Carmen “adlı eserde flamenko dansçısı olarak görev aldım.

2004 yılında kurmuş olduğum “Flamenco De Payo” grubu ile çok sayıda flamenko gösterileri gerçekleştirdik. Pfizer, Renault, YapıKredi gibi firmalarla gösteriler organize ettim. Niş Bar-Restaurant,Whisper’s Cafe, Zeytindalı Rest.’a flamenko geceleri düzenledik,Sabancı Üniversitesi ve Koç Üniversitesi’nde konser verdik, Dr.Safa Yeprem Yalova Konser’i’nde konuk grup olarak yer aldım.İsmi “Flamenco de Soledad” olarak değişen grubumla halen gösterilerimize devam etmekteyiz. Çanakkale ve Diyarbakır Konserleri en son verdikleri konserlerdendir.

2007 yılından 2010 yılına kadar Ankara’da kurulmuş olan “Mavisiyah Flamenko Topluluğu”nun dansçısı olarak grupta yer aldım. Bu grupla birlikte Türkiye’nin birçok ilinde konserler verdik ve pek çok televizyon programına konuk olduk.

Farklı projelerde dansçı kimliğiyle yer almıştır. Avrupa Birliği Bilgi Büroları tarafından hazırlanan bir projede İspanya dans birincisi David Perez’in grubuyla turneye katılmış Türkiye’nin 5 farklı ilinde  dans etmiştir.

Farklı projelerde yer almak hedefleri arasındadır Bu doğrultuda  pek çok projede konuk dansçı ve koreograf olarak yer almıştır. Bunlardan bazıları ; Jeronimo Maya&Erdal Akkaya-Endülüs’ten Anadolu’ya Sesler ve izler Projesi,Türk-  Japon Vakfı Musiki Korosu (halen konserlerine danslarıyla eşlik etmektedir),Tanini Trio Konser’leri (halen konserlerine danslarıyla eşlik etmektedir), Burak Aydos Konseri’dir. Yönetmen Tunç Başaran’ın Vesaire Vesaire adlı sinema filminde dansçı, Berk Gürman’ın ‘Nasıl Geçti Habersiz O Güzelim Yıllarım’, Mervan Nas’ın ‘Min Te Nedi’ , Pop Sanatçısı Gülşen’in’ Canın Sağolsun’ adlı klibinde dansçı ve koreograf olarak yer almıştır.

Pek çok televizyon kanalına konuk oldum. Trt1,Trt2, Cine5, Kanaltürk, Habertürk, NTV, TV8,Ata Tv.bunlardan bazılarıdır.Profesyonel dansçılığımın yanı sıra 2003 yılından bu yana en az dans etmek kadar çok sevdiğim flamenko dans eğitmenliği yapmaktayım. Başladığım tarihten bu zamana kadar pek çok kişinin kalbinde Endülüs sevgisi, Flamenko sevgisini yeşerttiğime inanıyorum. İstanbul’da YapıKredi Kültür Sanat,Cafe Boleo, İrlanda Kültür Merkezi, İstanbul Üniversitesi,Bilgi üniversitesi ,Gahraman Nasirov Uluslararası Sanat Merkezi, Mim Sanat Merkezi, Fazil’s Studio NYC eğitim vermiş olduğum yerler arasındadır . 4 yıl boyunca Flamenko Ankara Derneği’nin eğitmenliğini üstlendim. Daha sonra 1 yıl boyunca eğitmenliğime Odeon Sanat Akademisi-Ankara ve Tuna Sanat Merkezi-Ankara’da devam ettim.

2012 -2013 yılında eğitimlerime Çamlıca Kız Lisesi ve  Dancextremo- İstanbul’da devam ettikten sonra  uzun zamandır düşündüğüm Endülüs Kültürü Flamenko Derneği Azulmavi’yi Istanbul’da kurdum ve çalışmalarıma bu oluşumda devam etmekteyim.

 

 

 

Flamenko Dans Dersi Eğitmenliği:

 

2013 Ekim- Melis Cangüler Azulmavi Flamenko Akademi

2011 Ekim- 2013 Haziran DANCEXTREMO ( İstanbul)

2011 Kasım- ODEON AKADEMİSİ ( İstanbul)

2011 Şubat-2011 Temmuz TUNA SANAT MERKEZİ ( Ankara)

2010 Ekim-2011 Temmuz ODEON SANAT AKADEMİSİ ( Ankara)

2006 Eylül-2010 Temmuz FLAMENKO ANKARA DERNEĞİ (Ankara)

(Öğrencileri 1.,2. ve 3.Flamenko Ankara Festivali’nde 2007 Mayıs ve 2008 Mayıs ve 2009 Haziran’da performanslarını sergilediler.)

2009 Mart-Mayıs TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ( Ankara)

2007 Ekim- 2008 Ekim FAZIL STUDIO NYC ( Beyoğlu)

2007 Aralık- 2008 Nisan BİLGİ ÜNİVERSİTESİ

2007 Kasım- 2008 Nisan GAHRAMAN NASIROV ULUSLARARASI SANAT MERKEZİ ( Kozyatağı)

2005 Nisan-2007 Haziran MİM SANAT MERKEZİ (Kadıköy)

(Öğrencileri Jaws Café ,Halk Eğitim Merkezi ,Barış Manço Kültür Vakfi ve Maltepe Yayla Sanat Merkezi’nde performanslarını sergilediler.)

2005 Aralık-2006 Haziran İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ DANS KLÜBÜ

(İstanbul Üniversitesi Öğrencilerine yönelik flamenko dans eğitimi verdi. Koç Üniversitesi Dünya Dans Günleri ve Boğaziçi Üniversitesi’nde gösteriye katıldılar.)

2005 Eylül-2006 Temmuz İRLANDA KÜLTÜR (Beyoğlu)

( Yılsonu Gösterilerini Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirdiler.)

2005 Temmuz-Ağustos YAPI KREDİ KÜLTÜR SANAT MERKEZİ’NDE WORKSHOP

(Yapı Kredi Kültür ve Sanat ile birlikte 5’er günlük başlangıç seviyesine yönelik flamenko workshopları düzenledi.)

2003-2004 CAFE BOLEO

melis cangüler azulmavi flamenko
melis cangüler azulmavi flamenko

Sertifikalar

melis cangüler azulmavi flamenko
melis cangüler azulmavi flamenko
melis cangüler azulmavi flamenko

Flamenko Dans Eğitimi:

 

 

2017                JEREZ

Mart ayında 1 hafta boyunca Jerez Festival kapsamında Manuel Betanzos ile çalışmıştır.

2016                MELİS CANGÜLER AZULMAVİ FLAMENKO AKADEMİ

Organizasyonlarını üstlenmiş olduğu eğitmenler olan Cristina Benitez, Manuel Reyes Maya ve Mercedes Ruiz'den workshop kapsamında  eğitimler almıştır.

 

2015                MELİS CANGÜLER AZULMAVİ FLAMENKO AKADEMİ

Organizasyonunu üstlenmiş olduğu Sevilla -Türkiye ortak proje kapsamında davet ettiği eğitmen Ana Pruneda'dan 30 gün süresince eğitim almıştır.

2014                MELİS CANGÜLER AZULMAVİ FLAMENKO AKADEMİ

Organizasyonlarını üstlenmiş olduğu Cristiane Azem, Manuela Barrios ve Fiona Malena'dan workshop kapsamında  eğitimler almıştır.

2013                ATÖLYE DANS

Organizasyonunu üstlenmiş olduğu El Farru'dan workshop kapsamında eğitim almıştır.

2010                SEVILLA

Eylül-Ekim dönemi boyunca Sevilla’da çeşitli okullardaki eğitmenlerle çalışmıştır.

 

2009                 SEMİNER VE DANS EĞİTİMİ-İSPANYA

Eylül ayi’nda Dos Hermanas’da 1 hafta süreli Eva Yerbabuena seminerine katıldı. Eva Yerbabuena  tarafından dans eğitimi ve her gün Yerbabuena’nın gösteri ekibinden bir kişi (Sahne direktörü, Set tasarımcısı, Işık   teknisyeni, Kostüm tasarımcısı, Vokalisti, Gitaristi  ve en son olarak Eva Yerbabuena) seminer verdi.

 

2009                 SEVILLA

Eylül-Ekim dönemi boyunca Sevilla’da çeşitli okullardaki eğitmenlerle çalışmıştır.(Teknik ve koreografi   eğitimleri.Özel ders ve grup dersleri)

 

2008                 WORKSHOP

Pera Güzel Sanatlar Lisesi’nin düzenlemiş olduğu “ Bata de Cola” workshop’una katıldı.

 

2007                  SEVILLA

Eylül-Ekim dönemi boyunca Sevilla’da çeşitli okullardaki eğitmenlerle çalışmıştır.

 

2006                 WORKSHOP

Nisan-Mayıs dönemi boyunca İspanyol eğitmenler tarafından verilen workshop’a katıldı ve özel ders aldı.          

 

2006                 PERA GÜZEL SANATLAR LİSESİ

Dört buçuk yıllık eğitimini tamamlayıp diploma almaya hak kazandı.

 

2005                 PERA GÜZEL SANATLAR LİSESİ

Mayıs- Haziran ayılarında Pera  Güzel  Sanatlar Lisesi’nin yabancı eğitmenlerin katılımıyla düzenlemiş  olduğu 6 haftalık bir workshop’a katıldı.

 

2004                 PERA GÜZEL SANATLAR LİSESİ

Eylül ayında Pera  Güzel  Sanatlar Lisesi’nin yabancı eğitmenlerin katılımıyla düzenlemiş olduğu 20 günlük bir workshop’a katıldı.

 

2004                 LEONARDO DA VİNCİ PROJESİ-İSPANYA

Temmuz- Ağustos dönemi boyunca İspanya’nın  Madrid şehrinde Leonardo Da Vinci Projesi kapsamında burslu olarak eğitim aldı.

 

2003                 PERA GÜZEL SANATLAR LİSESİ

Ocak-Temmuz dönemi boyunca flamenko eğitimi aldı.

 

2002                ÖZEL DERS-İSPANYA

 

İspanya‘da 20 gün boyunca 2 farklı eğitmenden ileri seviye özel flamenko dersleri aldı.

 

1999- 2002    PERA GÜZEL SANATLAR LİSESİ

 

Bu süre boyunca flamenko eğitimine aldı. Muhtelif defalar yabancı eğitmenlerin katıldığı 15 günlük workshop’lara katıldı.

 

Flamenko Dans Eğitimi Aldığı Eğitmenler: Manuel Reyes Maya,Mercedes Ruiz, Eva Yerbabuena, Ursula Lopez, La Lupi, El Farru, Cristina Benitez, Alicia Marquez, Patricia Gerrero, Isabel Bayon, Andres Peña, Manuel Betanzos, Pilar Ortega, David Perez Almagro, Fiona Malena,Manuela Barrios, Cristiane Azem, Ana Pruneda, La Dana, Marco de Ana, Beatriz Rubiales Romero, Maria Jose, Pamela, Maruja Palacios, Candela Soto, Christian Almodovar, Belen Fernandez, Sandra, Lucia la del Gastor, Georgia Gugliotta, Carlos Robles, Jose Manuel Reina Gomez

Diğer Dans Eğitimleri:

 

 

1984-1992 YILDIZ ALPAR BALE OKULU

Bale eğitimi

Eğitmenler: Yıldız Alpar, Meriç Sümer, Oktay Keresteci

Yıldız Alpar Bale Okulu ile Katılmış Olduğu Gösteriler:

 AKM’de Yılsonu gösterilerinde yer aldı.

Hadi Çaman Çocuk Tiyatrosu’nda sezon boyu dans etti.

 Tango, Latin Dans, Oryantal, Roman Dansı kendini geliştirmeye devam ettiği danslar arasındadır. Bu dallarda da performanslar sergilemektedir.

melis cangüler azulmavi flamenko
melis cangüler azulmavi flamenko
melis cangüler azulmavi flamenko
melis cangüler azulmavi flamenko