Azulmavi Flamenko  

 

Kalitesiyle, farklılığıyla ve yenilikleriyle kendini sürekli geliştiren ve ülkelerarası kültür alışverişine önem veren bir zihniyetle çalışmak, sadece Flamenko Sanatı değil İspanya ve Endülüs Kültürü’nü tanıma ,öğrenmeye yönelik faaliyetler geliştirmek ve Türk Kültürü’nü de İspanya’da tanıtmak,yardım ve sosyal sorumluluk projeleri geliştirmek de hedeflerimiz arasındadır. Ayrıca Flamenko dansı ve müziği ile ilgilenenlerin bir araya gelip kendilerini geliştirebildikleri bir çatı oluşturmak da amaçlarımız arasındadır.

 

Lotus Çiçegi ve Felsefemiz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Logomuz Lotus çiçeğinden esinlenmiştir. Lotus çiçeği felsefemizle , yaşama bakış açımızla, değerlerimizle örtüşmektedir. Kurumumuz de tıpkı Lotus çiçeği gibi gücünü içindeki güçten alır. Ne olursa olsun saf ve temiz kalır. Sağlam karakterlidir. Mücadele ruhu asla bitmez. Her türlü zorlukta ayakta kalır. Çetin mücadelede bile asla kirlenmez. Maneviyat, sadakat, saflık önemlidir.

 

 

İnternetten Lotus çiçeği ile yazılanlardan bir derleme aşağıdaki gibidir;

 

 

Narin  görünümlü olan Lotus çiçeği aynı zamanda çok sağlam karakterli bir çiçektir. Çamur içinde büyümelerine rağmen saf ve kirlenmeden açar. Her zaman da temiz kalırlar. Birçok  kültürde güneşi, doğumu ve aydınlanmayı temsil ettiğine inanılır.

 

 

 

İnsanoğlunun durmak bilmeyen ”MÜCADELESİ” ile özdeşleştirilir. O yaşama devamlılığının, yaşama kararlılığının sembolüdür. Her türlü zorluğa rağmen yine yeniden ayakta kalabileceğinin ifadesidir. Ayrıca mücadele ne kadar çetin olursa olsun temiz olarak ayakta kalmanın bir yolu  olduğunu gösterir. Zihnin duruluğunu ve saflığını temsil eder. Budizm’de saflığı , sadakatı ve ruhsal uyanışı temsil eder. İnsanın ışığa doğru yükselmesine benzer bir şekilde çamurlu su üstünde yukarı doğru büyür. Hinduizm’de vücudun enerji merkezlerini, güzellik, refah ,bilgi, doğurganlık ve sonsuzluk ve maneviyatı temsil eder. Mısır Kültürü’nde güneşi ve yeniden doğuşu temsil eder.

Lotus çiçeğinin ortasındaki ” berrak öz ” Değerli olan İNSAN DOĞASINA benzetilir. Lotus tohumları bir insanın iç dünyası kadar  derin ve sınırsızdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lotus çiçeği bütünüyle bir karakterdir.İnsanın karakterini sembolize eder. Yaşamaya henüz başlamış küçük bir tohum , ne o suyun bir bitiş noktası olduğundan, ne güneşten, ne oksijenden, ne de ışıktan haberdardır. SADECE YAŞAMASI GEREKTİĞİNİ BİLİR. Bilmesi gerekende sadece budur. Bu içindeki güçtür. O güç, Lotus çiçeğini tüm yaşam süreci boyunca ayakta tutacak karakterdir.

 

Neden Azul?

 

Azul İspanyolca bir kelimedir. Anlamı Mavi’dir. Mavi derinliği, dinginliği sembolize eder.  Biz Flamenko dünyasında bilinen kırmızı ve siyah algısını biraz değiştirmek istedik. Bu iki baskın ve kuvvetli renk ,gücü, özgürlüğü, başkaldırıyı sembolize eder.  Flamenko Sanatını oluşturan mücadele, zorluk, öfke, isyan renkleridir. Oysa ki değişen Flamenko dünyasında artık daha fazla kabul etme, daha ılımlı bir şekilde kendini ifade etme vardır. Bu değişimi dans  gösterilerinde rahatlıkla görebiliriz. Biz de  felsefemiz olarak  temelindeki özgürlük, başkaldırı, mücadele ruhunu kaybetmeden daha ılımlı, daha kabul edici, kucaklayıcı bir ruhu benimsedik ve yol arkadaşlarımızın da farklılıklar taşısalar da ana duygudan , felsefeden ayrılmamalarını, ana renk olan Mavi’nin etrafında toplanıp büyümeyi hedeflemelerini bekliyoruz. Paylaşım, dostluk, samimiyet, içtenlik, sebat, azim, istek, devamlılık, yaratıcılık  kurumumuzun ruhunu oluşturur. Sizler de bu ruha kendinizi yakın hissediyorsanız paylaşmaya, öğrenmeye, gelişmeye önem veriyorsanız ve ülkemizde bu büyülü, öğrendikçe, içine girdikçe sizi daha fazla kendisine çeken kültürü tanıtmak ve büyütmek istiyorsanız doğru adrestesiniz.

 

¿Por qué Azul?

 

Esta palabra española simboliza la profundidad y la serenidad. Hemos querido distanciarnos un poco de los típicos colores flamencos, como son el negro y el rojo: colores fuertes y dominantes, simbolizan la fuerza, el poder, la libertad y la rebeldía; lucha, dificultad e indignación se asocian muchas veces con estos colores en el arte flamenco. Sin embargo hoy en día la expresión flamenca es mucho más libre y está dotada de otra sensibilidad .

La filosofía de nuestra escuela se basa en la tolerancia y en la inclusión, sin perder las raíces del flamenco, el aire de libertad y lucha. Esperamos aunque los amigos de la carretera tiene distinción, tiene un objetivo para unirse y crecer cerca azul que es el color principal Afán, amistad, sinceridad, sencillez, intercambio, constancia, perseverancia y creatividad son algunos de los valores que mejor crean el espíritu de “Azul”. Si te interesan estos valores, quieres desarrollarte y te importa aprender y participación o dar a conocer en nuestro país esta cultura mágica que es un arte muy complejo que acaba enganchando, nos encantará compartir contigo.

 

 

azulmavi flamenko
azulmavi flamenko