Hint Dansı

1.250 milyar nüfusu ile çok yönlü yaşam şeklini, inanışları ve farklı dilleri ile ayrı bir dünya izlenimi veriyor Hindistan insana. Çok zengin bir kütür mirasına sahip Hindistan toprakları her bölgenin ayrı dili, kıyafeti, yemekleri, inanışları ve dansları ile hayatımıza sihirli bir dokunuş yapıyor adeta.

Hindistan kültürünün ayrı düşünülmez en önemli unsurlarından biri ise danstır. Hint dansı Klasik, Folk ve Bollywood olarak üç ayrı dala ayrılır. Klasik danslar Hint dansının balesi gibi değerlendirilebilir ve genellikle eğitimine çok küçük yaşlarda başlanılır. Her yörenin kendi kültürel gelişimine göre farklı klasik dans türleri mevcuttur. Klasik dansların çoğu Hindu mitolojisinin hikayelerini anlatır. 8 temel klasik dansın yer aldığı Hint Klasik dansları dini anlatımları ile öne çıkmıştır. Klasik dansların Natya Shastra kurallarına göre düzenlenmiştir ve tüm klasik danslar bu kurallara göre uygulanır.

Folk danslar ise daha çok köy yaşamındaki günlük hayat ritüellerini ve kırsal yaşamı anlatan danslardır. Bunlardan en bilineni Hindistan’ın kuzey bölgesi Punjap Halk dansları Bhangra, Rajastan Bölgesi Garba, Gujarat Bölgesi Dandiya, Maharashtra bölgesi Lavani ve Kerela bölgesi Thirayattam olarak bilinir.

Bollywood ise, dünya film sektöründe bugün Hollywood ile yarışan ve dünyanın en büyük film sektörünü içinde barındıran, Hint dansını ve filmlerini dünyaya tanıtan Hindistan’ın ekonomik olarak en güçlü sektörlerinden biridir.

İlk Hint filmlerinde Kathak yada folk danslar sergilenirdi. Sonraları gelişen ve değişen dünyaya ayak uyduran Bollywood film sektörü kendine has Bollywood dans stilini oluşturmuş yer yer klasik, folk ve modern danslardan etkilenmiş filmin içeriğine uygun ruh hallerini tüm vucudu kullanarak, filmin içinde geçen konuyu filmin ana karakterlerine sanki şarkıyı söylüyormuş gibi lanse edimeye başlanmıştır.

Bollywood dans, daha çok Bollywood film müzikleri için yapılan dansların genel adıdır. Genellikle çok hareketli, eğlenceli, renkli kostüm ve takıları ile göz dolduran, daha çok kalabalık dans grupları ile yapılan ve izleyeni içine çeken bir büyüsü vardır. Zengin Hint kültürünün hemen hemen her çeşidini içine alan genellikle festival, düğün, kutlama zaman zaman da hüzünlü anların sahnelendiği Bollywood Dansları kendi içindeki uyumu ve dinamikleri koruması adına istikrarlı bir şekilde tüm dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor.

Azulmavi, Azulmavi Flamenko, Melis Cangüler, Flamenko Kursu, İstanbul Flamenko Kursu, Flamenko Eğitimi, şişli flamenko, şişli flamenko kursu, istanbul flamenko, flamenco,flamenco dancer, flamenko dans kursu istanbul, dance studio, hint dansı, lindy hop, latin dans, flamenco gitar, endülüs, flamenko ayakkabı, beşiktaş flamenko, mecidiyeköy flamenko kursu, beşiktaş flamenko kursu

                                        BİZE ULAŞIN

19 Mayıs Mahallesi 19 Mayıs Caddesi

Meriç Plaza 12/A  ŞİŞLİ / İSTANBUL

azulflamenko@gmail.com

0090 507 218 31 70 / 0212 211 51 33

Copyright © 2017 All rights reserved by Melis Cangüler  Azulmavi Flamenko Akademi