MERAK ETTİKLERİNİZ

1.Bu dansı ne kadar sürede öğrenebilirim?

2.Hep ezbere koreografi öğreniyoruz, işin doğası bu mudur, koreografi yazamıyoruz, eğitim sistemi yanlış mı?
3.Bu dansı nerelerde icra edebilirim?
4.Bu işin profesyonel anlamda geleceği var mıdır?

1.Bu dansı ne kadar sürede öğrenebilirim?

Önemli olan sistemli çalışmaktır. Daha az yetenekli biri bu açığı her zaman daha fazla çalışarak kapatabilir.

 

Öğrenme süreci devam eden bir süreçtir. İşin içine girdikçe ne kadar az şey bildiğimizi anlarız. Tabi bu bizi yıldıran bir şey olmamalı aksine her gün kendimizi geliştirdiğimiz için mutlu olmalıyız.

 

Flamenko bir salon dansı değildir. Tango ve Latin kökenli danslara göre farklıdır. Kısa sürede figür öğrenip dans etme şansımız yoktur. Daha çok sahnede icra edilen bir danstır. Bunun dışında “fiesta”larda doğaçlayarak da icra edebiliriz. Ben bu dansı daha çok klasik bale eğitimine benzetiyorum. Teknik eğitimin yoğun olduğu bir dans türü Flamenko.

6 ay boyunca ortalama haftada 1 gün 1,5 saat eğitim almış olan öğrencilerimin gösterisi. Siz de yapabilirsiniz! Eğitmenlerinize inanın.Size bekleyin, sabredin diyorsa doğrudur.

Bu dansı icra edebilmek için iyi bir ritim duygusuna ve iyi bir ritim tekniği çalışmasına ihtiyacımız var. Üst bedenin, ellerin ve ayak vuruşlarının aynı zamanda kullanılıyor olması eğitim sürecini uzatan etkenlerdendir. Klasik bale ve modern danstaki gibi iyi bir üst beden ve enerji kullanımı eğitimine ihtiyaç vardır. Ayaklarla ritim yapıldığı için yoğun bir ayak tekniği çalışması gereklidir. Minimum 1 sene içerisinde haftada 1 gün 1,5 saatlik bir çalışmayla bir koreografi öğrenip müzik eşliğinde dans edebiliriz. Tabi bu süreçte öğrencinin kendi kendine ne kadar çalıştığı da çok önemlidir. Derste , eğitmen verilen sürede sadece bildiklerini aktarabilir. Pratiğini yapmak, bir önceki derste öğrendiklerini unutmadan derse gelmek öğrencinin sorumluluğundadır.

Eğitim sürecinin hızlanması öğrencinin dansa yatkınlığı, ritim duygusunun olması, daha önce başka bir dans eğitimi almış olmasına göre değişkenlik gösterir. Tüm bunlar süreci hızlandıran unsurlardır. Ancak çok fazla hırs yapmadan doğal sürecinde ilerlemeye özen göstermeli, algımızı açık tutmalıyız. Bol bol Flamenko dans videosu izlemeli, müzik dinlemeliyiz ancak bu dansı sadece çok sevdiğimiz için yaptığımızı unutmamalı, başarıdan çok mutlu olmayı hedeflemeliyiz. Başarı zaten çalışmak, istemek ve sevgiyle kazanılacak bir şeydir. 

Kendimize şans tanımalıyız. Hiç birimiz konuşmayı, okumayı sökmeyi, yeni bir dil öğrenmeyi çok hızlı yapmadı değil mi? Hepsi için bir süre gerekti. Ben konuşamıyorum zormuş deyip konuşmamayı ya da yürümek zormuş deyip oturmayı seçmedik değil mi? Hepsi için belli bir süre gerekti ve biz inandık ve yaptık. Dans için de aynısı geçerli.

2.Hep ezbere koreografi öğreniyoruz, işin doğası bu mudur, koreografi yazamıyoruz, eğitim sistemi yanlış mı?

Özellikle Flamenko'da iki form doğaçlamaya çok müsaittir ve fiestalarda dans edilir. Doğaçlamak için şarkıyı bilmek,tanımak gerekir. Bilmediğiniz bir müzikle hareket edebilirsiniz ancak gerçekten doğaçlamak için her ne kadar esnek de olsa bazı kurallar vardır. En azından benzer şarkı kalıplarını öğrenip pratik yapmak gerekir. Lego oyuncakları gibi parçaların yerlerini değiştirebilmek için önce parçaları tek tek tanımalı sonra nerelere oturabileceğini öğrenmeli (şarkıda) sonra da yerlerini her defasında değiştirerek pratik yapılmalı. Bunu Azulmavi'deki derslerimde çalıştırıyorum. Bu şekilde koreografi ezberlemek yerine kendi koreografilerinizi oluşturabilmeyi de öğreniyorsunuz hem de ilk seneden itibaren. Size birileri bu iş imkansızmış gibi gösteriyor olabilir. DİKKAT!  Hiçbir şey imkansız değildir. Ancak bu eğitim şeklini öğretmesi zor geliyor olabilir ya da sizin sürekli olarak eğitmene bağımlı kalmanız isteniyor olabilir. Koreografi öğretmek daha kolaydır. Ezbere eğitim. İkinci sene öğrenci hiçbir şey hatırlamaz. Öğrendiklerini başka yerde kullanamaz. Eğitmenlerinizden talep edin. Daha fazlası için siz çabalayın. 

3.Bu dansı nerelerde icra edebilirim?

Flamenko dansını eğitim aldığımız okulların öğrenciler için düzenlemiş oldukları gösterileri dışında kendi aramızda düzenleyebileceğimiz Fiesta olarak adlandırılan Flamenko partilerinde icra edebiliriz.

4.Bu işin profesyonel anlamda geleceği var mıdır?

Tabi ki vardır. Eğitim almaya ilk başladığım zamanlarda bu anlamda örnek alabileceğim biri yoktu. O yüzen profesyonel olabileceğim yani Flamenko sanatını icra ederek para kazanabileceğim aklıma bile gelmedi. Ancak yıllar ilerledikçe aynı okulda ders aldığımız bazı arkadaşlarımız bu işi profesyonel olarak yapmaya başladılar. Çeşitli yerlerde dans ettiler ve ders verdiler. Yine de aklımda yoktu. İyi bir mesleğim vardı ve dansı da sadece çok seviyordum. Ancak yıllar sonra Flamenko dans etmek mesleğimden aldığım keyfin önünde geçince işimden istifa ettim ve hobi olarak başladığım Flamenko dansıyla profesyonel olarak ilgilenme kararı aldım.. Asıl mesleğim Endüstri Ürünleri tasarımı olmasına rağmen şu an paramı Flamenko sanatından kazanıyorum. Hem eğitmenlik yapıyorum hem  dans ediyorum . İşimden istifa ettiğim yıllarda  bir grup kurduk ve bu grupta dans etmeye başladım. Bir yandan da  Flamenko  eğitimime devam ettim. Flamenko eğitimi vermeye başladım. Bizler bu konuda Türkiye’de ilklerdeniz, öncüyüz. Bizlerden sonra pek çok arkadaşımız da cesaret ederek bu yoldan yürümeyi seçtiler ve her geçen gün yeni arkadaşlarımız aramıza katılıyor. Gerçekten istedikten ve çalıştıktan sonra hiçbir şey için geç değildir, hiçbir şey imkansız değildir. 
http://www.azulmavidergi.com/melis-canguler-flamenko-yolculugu Blog yazımda konuyla ilgili çok daha fazla detay bulabilirsiniz.

FLAMENKO ÖĞRENMEK ZOR MU?

Kendimize çok fazla zorluk yüklüyoruz. Hemen sonuca ulaşmayı bekliyoruz ve bunun da kısa bir sürede olmasını istiyoruz. Keşke hayat bu kadar kolay olsa ama ne yazık ki değil. Emeksiz kazanılan hiçbir başarı benim için keyifli ve değerli olamaz.Öncelikle ufak ufak hedefler koyun kendinize. Bu hiçbir zaman kıyaslama şeklinde de olmamalı. "Falanca kişi kadar hızlı, çabuk, iyi öğrenmeliyim " olamamalı. Herkesin yapısı, yetenekleri, öğrenme şekli farklıdır. Önemli olan kendinizi iyi tanımanız, kendinize karşı dürüst olmanızdır. Süreç odaklı olursanız çok daha mutlu ve başarılı olursunuz. Eğitmenlerinize kulak verin ve inanın. Size "bekleyin, sabredin" diyorsa doğrudur. Onlara bu yüzden para ödüyorsunuz. Bilmediğiniz bir konuda size yol göstermeleri için. Hangi dans türünü seçiyorsanız iyi düşünün, analiz edin ve hissedin. Size, karakterinize ne kadar uygun bir dans olduğunu anlamaya çalışın. Derslere katılmadan önce bol bol video izleyin ki ruhunuza hitap ediyor mu anlayın. Farkındalık hayatın her alanında olduğu gibi dans konusunda da çok önemli. Kendinizin farkında olun.